Session 2017-18

  • U-12 Football League organised by Sports Authority of India- GOLD (14 participants)
  • U-19 Girls and Boys : At Regional Football Meet Girls won Silver Medal

6 Girls and 3 Boys of U-19 Football selected for PM Modi Cup. Ipshita and Pragya of class X, Celina, Jyoti and Anjali of class IX, Pooja of class VIII and Amit, Nitin and Ashish

Session 2016-17

Acievements in Sports

  • At Regional Sports Meet : Total Participants-206

        Total Medals won by students - 99 (Gold-32, Silver-9, Bronze-58)

  • At Nationals Sports Meet : Total Participants-19

          Total Medals won by students - 11 (Gold-3, Silver-2, Bronze-6)

Event Medal Student Name & Class Cash Prize
Judo Gold Abhinay Kumar Jha(XII B) 10000
  Gold Arbaaj Ali(XII F) 10000
Shooting Gold Manish Gaur(XI) 10000
Swimmimg  Silver Varun Talan(X) 8000
   Silver Jatin Deswal(XII) 8000
   Bronze(2)  Jatin Deswal(XII) 7000
   Bronze  Himanshu Talan(XII A)  2000
 Cricket Bronze Vishal Kumar(X) 2000
 Boxing Bronze Firoz Khan(X) 5000
Taekwondo Bronze Aman Nautiyal(XI) 5000
  •  At SGFI : Total Participants-4

             (a) Swimming : Varun Talan

             (b) Shooting : Manish Gaur

             (c) Judo : Arbaaz Ali

             (d) Judo : Abhinay Kumar Jha (Bronze & Cash Prize of Rs10000)

Green Olympiad Exam:

61 Students participated in the Green Olympiad Exam conducted by TERI on 30th August 2016. The exam were conducted at 2 levels.

1) Level 2(Classes 6 to 8)

Shivika of 7G got 80/100 and received the certificate of Distinction.

5 students at level 2 received the certificate Merit.

1) Ananya Mondal (7D) - 78/100

2) Mayank Kr Jha (6A) - 76/100

3) Krishna Pandey (8B) - 74/100

4) Divyanshu Kashyap (7 B) - 70/100

5) Yash Saini (8B) - 70/100

2) Level -3 (Classes 9 to 10)

In level 3 , three students received the certificate of Merit.

1) Hitesh Sudarshan (10B) - 76/100

2) Avni Sejwal (10 D) - 74/100

3) Lakshya Prakash - 70/100

Performance of KV JNU in Cluster level Social Science Exhibition 2016-17
           
Sr. no. Programme Rank School Winner Student Class
1 English Debate(For)        
    1st KV JNU Samanvay XI C
           
2 Hindi Debate(For)        
    3rd KV JNU Ashutosh XI C
           
3 Hindi Debate(Against) 2nd KV JNU Jyoti XI D
           
4 Hindi Kavya Path(Senior) 1st KV JNU Ritanshu XI D
           
5 Group Song 2nd KV JNU Simran XI H
        Aakriti XI H
        Shreya VII E
        Lara IX D
        Anjali VII G
        Suchismita VI F
6 Solo Song(Jr.-Boys) 3rd KV JNU Akash VII B
7 Solo Song(Jr.-Girls) 3rd KV JNU Vaishnavi VII G
8 Solo Song(Sr.-Girls) 3rd KV JNU Shreya X E
9 On the Spot Painting(Senior) 2nd KV JNU Medha Saini IX H
10 Sanskrit Quiz(Junior) 1st KV JNU Shrishti Pandey VIII D
        Vaishnavi VII G
11 Sanskrit Quiz(Senior) 3rd KV JNU Maanvika IX C
        Shikha Sharma IX C
12 English Elocution(Senior) 3rd KV JNU Abhilasha XII C
  • Tejas(Class VII H) got selected for the final championship of Brainstorming Quiz Session.
  • Avni Sejwal of X D scored 80 out of 80 in the prestigious FIT in German International Examination Level 2 organised by the Goethe Institute. She is one of 5 Toppers in Delhi Region. She wins a Scholarship for a Youth Camp in India.
  • Kartik, VIII H and Vaishnavi, VIII E are among toppers in FIT in German Examination.